Owoc kokosu bywa powszechnie kojarzony z egzotycznymi drinkami w tropikach, jednak ten owoc palmy kokosowej ma dużo szersze zastosowanie dzięki licznym wartościom odżywczym. Obecnie staje się on coraz bardziej popularny i można go spotkać pod różnymi postaciami w codziennej diecie wielu osób.

Kokos i jego właściwości

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy kokos jest zdrowy i czy warto wprowadzić go do swojej codziennej diety. Wartości odżywcze kokosa, wykorzystywane są jako naturalny antybiotyk przeciwko gronkowcowi złocistemu. Może on również wspomagać walkę z grypą, przeziębieniem oraz opryszczką. Udowodniono także dobroczynny wpływ spożywania tego owocu przez osoby borykające się z chorobami Alzheimera i Parkinsona, których choroba wolniej postępowała.

Kokos a odchudzanie

Osoby szczególnie dbające o smukłą sylwetkę oraz te, które chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów, z powodzeniem mogą wprowadzić do swojej diety owoce kokosa. Za sprawą dużej zawartości błonnika w miąższu, wspomaga metabolizm, poprawia pracę jelit oraz powoduje uczucie sytości przez dłuższy czas. Nasycone kwasy tłuszczowe, występujące w kokosie, są metabolizowane w inny sposób, niż te występujące w pokarmach zwierzęcych, dlatego nie odkładają się w organizmie w postaci materiału zapasowego tkanki tłuszczowej lecz stanowią błyskawiczne źródło energii. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten produkt jest zaliczany do grupy wysokokalorycznych, więc osoby pragnące zrzucić wagę powinny z uwagą dodawać go do swojego jadłospisu.

Zastosowanie kokosa

Na sklepowych półkach można się natknąć na owoc kokosu pod wieloma różnymi postaciami. Od świeżego owocu, poprzez mleczko kokosowe, olej kokosowy czy wiórki. Niezależnie, na który produkt postawimy w naszej kuchni, możemy mieć pewność, że nasze potrawy zyskają egzotyczny charakter oraz niepowtarzalny smak oraz aromat. Kokos występuje również jako dodatek w wielu produktach. Ze względu na walory odżywcze oraz smakowe, wiele osób sięga po słodycze z dodatkiem tego owocu. Batony kokosowe w czekoladzie, mogą stanowić doskonałe źródło energii i cennych składników odżywczych w czasie zabieganego dnia. Kokos bywa także wykorzystywany w kosmetologii jako składnik kremów, balsamów oraz żeli pod prysznic.

Dobroczynne działanie oleju kokosowego znalazło zastosowanie w pielęgnacji włosów, szczególnie tych zniszczonych, łamliwych i przesuszonych.