Źle wybrany worek na śmieci może przysporzyć kłopotów – na przykład rozerwać się podczas wynoszenia odpadów. W związku z tym warto przemyśleć kilka kwestii przed jego zakupem. Co wziąć pod uwagę, wybierając worki na śmieci? Zajrzyj do artykułu i sprawdź!

Worki HDPE czy LDPE – które wybrać?

Worki na śmieci produkuje się z polietylenu o rozmaitej gęstości. HDPE jest polietylenem mającym dużą gęstość. Tworzone z niego pojemniki są odporne na rozdarcie, ale zarazem cienkie i mało rozciągliwe. LDPE jest zaś polietylenem o niskiej gęstości. Wykonane z niego worki są grubsze od tych z HDPE i bardzo rozciągliwe. W związku z tym o wiele lepiej nadają się do wyrzucenia ostrych produktów.

Worki tworzone z HDPE sprawdzą się do składowania lżejszych i nieostrych odpadów. Warto je wykorzystać na przykład w łazience. Worki wykonane z LDPE są natomiast bardziej uniwersalne. Przykładowo doskonale nadają się do kuchni, gdzie zazwyczaj wyrzuca się sporo śmieci, często też ostro zakończonych. Wytrzymały materiał LDPE będzie też odpowiedni w przypadku obiektów, w których produkuje się duże ilości odpadów – na przykład zakładów przemysłowych. Ogromny wybór worków na śmieci, przede wszystkim wykonanych z folii LDPE, znajdziesz na stronie: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci.

Kolory worków

Podczas zakupu worków na śmieci zwróć uwagę na to, jaki rodzaj odpadów możesz w nich składować. W żółtym pojemniku umieścisz tworzywa sztuczne i metale, w niebieskim – tekturę i papier, w brązowym – odpady biodegradowalne, w zielonym – szkło, a w czarnym – pozostałości zmieszane. Wybór worków o odpowiedniej kolorystyce jest istotny nie tylko w domu, lecz także w przypadku różnych instytucji. Dzięki właściwie dobranym barwom pojemników personel sprzątający będzie wiedział, gdzie umieścić dany typ odpadów.

Pojemność worków

Wymiary worków na śmieci powinny pasować do rozmiarów kosza. Zbyt mały worek nie zostanie w pełni wykorzystany. Śmieci mogą zacząć się wysypywać poza pojemnik, co nie będzie ani wygodne, ani higieniczne i estetyczne. Za duży worek będzie zaś mocno wystawał poza obręb kosza.

Miejsce na kosze na śmieci

W hotelach i restauracjach ważna jest troska o estetykę otoczenia i komfort klientów. Śmieci nie powinny więc być wystawione na widok gości. Najlepiej też wybrać wytrzymałe worki z tworzywa LDPE – nie rozerwą się one pod zbyt dużym ciężarem. Przez worki nie powinny być też widoczne umieszczone w nich odpady. Dlatego najlepiej zdecydować się na te w czarnym kolorze.

Właściwie dobrane pojemniki to takie, które udźwigną wszystkie śmieci, ułatwią ich segregację i będą pasować do kosza pod względem wymiarów. Jeśli chcesz komfortowo korzystać z worków na śmieci, stosuj wymienione w artykule rady i wybieraj tylko dopasowane do swoich potrzeb pojemniki.