Kto nie objadał się w dzieciństwie karmelkami? Kto nie lubi krówek czy polewy karmelowej? Karmel, a szczególnie jego słona odmiana podbił podniebienia konsumentów na całym świecie. Czym jest ta uzależniająca słodycz?

Karmel – czym jest?

I tu drogi czytelniku muszę cię zaskoczyć. Oficjalnie karmel nie ma nic wspólnego ze słodyczami, a jest barwnikiem zakwalifikowanym jako dodatek do żywności w tej właśnie kategorii. W wykazie numerycznego systemu oznaczeń Unii Europejskiej oznaczony jest numerem E150. Istnieją aż cztery rodzaje karmelu i są to:
Karmel naturalny (E150a)
Powstaje w procesie karmelizacji. Jako barwnik ma kolor ciemnego brązu przechodzącego w czerń.
Karmel siarczynowy (E150b)
Powstaje w procesie karmelizacji w obecności siarki. Jako barwnik wyróżnia się brązowym kolorem i jest dodawany do whisky, rumu, brandy czy koniaku. Dodatkowo znajdziemy go w lodach i napojach mlecznych.
Karmel amoniakalny (E150c)
Powstaje w procesie karmelizacji w obecności amoniaku. Jako barwnik wykorzystuje się go do sosów, ciemnego pieczywa, przetworów owocowych, czekoladek.
Karmel siarczanowo-amoniakalny (E150d)
Powstaje w procesie karmelizacji w obecności zarówno siarki, jak i amoniaku. Jako barwnik wykorzystuje się go do napoi typu cola, sosów, dżemów, ciemnych piw i w cukiernictwie.

Uzależniający słony karmel

Największą popularnością cieszy się karmel z dodatkiem soli, czyli słony karmel. To nietypowe połączenie smaków rozpowszechnili w latach 90 Francuzi. Co ciekawe, naukowcy z Florydy przeprowadzili badania na 150 ochotnikach, z którego wynika, że podczas spożywania słonego karmelu nasz mózg wydziela substancję podobne do tych, jakie są wydzielane po spożyciu heroiny. Słony karmel jak narkotyk? To by tłumaczyło czemu tak trudno mu się oprzeć. Dietetycy twierdzą, że jest to wynik połączenia trzech składników – tłuszczu, cukru i soli.

Karmel i jego wpływ na nasz organizm

Cóż to co jest dobre, najczęściej jest niezdrowe. Tak jest i w przypadku karmelu. Jako że karmel to nic innego jak podgrzany cukier nie może mieć dobrego wpływu na nasz organizm. Spożywany w dużych ilościach przez dłuższy czas może powodować choroby serca, próchnicę, nadwagę oraz cukrzyce. Dodatkowo u niektórych osób może wywoływać dolegliwości żołądkowe np. biegunki, bóle brzucha czy wzdęcia. U zwierząt laboratoryjnych stwierdzono także działanie rakotwórcze i nadpobudliwość. Nie wiadomo jednak czy tak samo wpływa on na ludzki organizm.

Przepis na karmel

Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum, czyli wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę. — Phillippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, potocznie zwany Paracelsusem. Odrobina karmelu od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi, dlatego poniżej przestawiamy przepis na przepyszny słony karmel.
Składniki:
4 łyżki białego cukru
8 łyżek gęstej śmietany
2 łyżki masła klarowanego
1/3 łyżeczki soli morskiej
1/4 szklanka wody
W rondelku rozpuszczamy cukier tak, aby nabrał brązowego koloru. Dolewamy wodę i całość intensywnie mieszamy. Następnie dodajemy śmietanę i gotujemy kolejne 5 minut. Na samym końcu dodajemy masło i sól. W ten prosty i szybki sposób domowym sposobem przyrządzimy pyszny słony karmel, którym zachwycimy całą rodzinę.